Opera 15 preskočí dve verzie a prinesie radikálne zmeny. Mix funkcií Opery a rozhrania Chrome.

Opera 15 preskočí dve verzie a prinesie radikálne zmeny. Mix funkcií Opery a rozhrania Chrome.

Prehliadač Opera, určený pre náročných používateľov, ktorí oce­ňujú nadštandardnú výbavu, sa vo svojej 15. verzii úplne zmení. Svedčí o tom nedávno vydaná verzia Preview, ktorá ako prvá v histórii tohto prehliadača opúšťa jadro Presto a používa webkito­vý engine Blink. Zároveň prišla o niektoré funkcie, na ktoré boli používatelia predchádzajúcich verzií zvyknutí.

Skutočnosť, že vývojári preskočili verzie 13 a 14 (aktuálna Opera má číselné označenie 12) a hneď prešli k čís­lu 15, dokazuje, že sa v prehliadači uskutočňujú významné zmeny. To, že prehliadač napriek svojej kvalite má nízky podiel na trhu, spôsobili aj problémy s kompatibilitou. Nové jadro by malo prispieť k ich odstráneniu.

Opera bola charakteristická bohatou výbavou funkcií presahujúcich bežné webové prehliadanie. Išlo napr. o mail, IRC chat a pod. V novej verzii o tieto funkcie prišla. Poštový klient M2 sa osamostatnil a premenoval na Opera Mail. IRC klient úplne absentuje. Chýbajú aj staré vývojárske nástroje Opery Dragonfly, nahradili ich nás­troje WebKit.

Stará verzia Presto podporovala skiny a témy, tá nová umožní prinajlepšom zmeniť obrázok na pozadí a to je všetko. Nie nadarmo má spoločný základ s Chrome, prehliadače sa aj navzájom podobajú. Majú rovnaký adres­ný/vyhľadávací riadok, stránka s nastaveniami má namiesto záložiek skôr podobu modálneho dialógového ok­na, chýba status bar. No niektoré dizajnové prvky sa zachovali, napr. tlačidlo Opera v ľavom hornom rohu, po­núkajúce menu s hlavnými aplikáciami.

Ikonická stránka s miniatúrami obľúbených webov stále poslúži na rýchle presmerovanie na jednu z uložených adries, bola však obohatená o viac sekcií. Prvá je sekcia Speed Dial s ikonami dlaždíc pravidelne navštevova­ných stránok.

 

Druhá sekcia Úschovňa (Stash) je niečo ako cloudové úložisko na dočasné uloženie dát, ibaže tu sa ukladajú webové stránky - stačí kliknúť na ikonu srdiečka v adresnom riadku a stránka sa uloží do úschovne. Možné je fulltextové vyhľadávanie uložených stránok. Ak teda narazíte na stránku, na ktorú možno budete chcieť v bu­dúcnosti odkazovať, uložíte ju do Úschovne a nemusíte si pamätať jej celý názov či doménu, stačí, ak do vyhľa­dávania zadáte nejaké kľúčové slovo.

A zaujíma vás, koľko stránok sa zmestí do Úschovne? Nemusíte sa báť obmedzenej kapacity. A články môžete zväčšovať, takže môžete vidieť aj náhľad stránky, pri väčšom počte položiek však možno prúžky zmenšiť natoľ­ko, že zostane len textový opis.

 

Tretia sekcia Zaujímavosti (Discover) umožňuje ukladanie zaujímavých správ z rozličných spravodajských zdro­jov. Tie sa potom zobrazujú v prehľadnej podobe. Funkcia bola prvýkrát predstavená v Opere pre Android. Funkčnosť je v oboch verziách Opery rovnaká, mierne sa odlišuje iba jej prezentácia.

 

Ďalší prvok známy z androidovej verzii prehliadača je režim Off Road. Ide o nástupcu režimu Turbo Opera. Ten­to režim sa aktivuje a deaktivuje automaticky. Poslúži v prípade obmedzeného pripojenia do internetu. Prehlia­dač v tomto režime komprimuje stránky, aby sa zmenšil objem sťahovaných dát.

Opodstatnenosť tejto funkcie v mobilnom prehliadači je zrejmá, no zíde sa aj v desktopovej verzii, napríklad v preťaženej sieti v hoteloch či na konferenciách.

Opera 15 je teda nový prehliadač. Niektoré vypustené funkcie, napr. e-mailový klient, budú azda používate­ľom chýbať, ale na oplátku získajú kompatibilnejší, široko podporovaný renderovací engine. Opera v tomto smere urobila kompromis, teraz je jej úlohou presvedčiť používateľov o tom, že sa to oplatilo.

ZDROJ: ITNEWS.SK

Digitalcomp s.r.o, Hlavná 116, 079 01 Veľké Kapušany
Email: digitalcomp@digitalcomp.sk